Wybuchające implanty piersi w samolocie – fakt czy mit?

implanty piersiowe a lot samolotem

Czy implanty piersi mogą pęknąć podczas lotu samolotem?

Na przestrzeni lat wokół operacji powiększenia piersi narosło już wiele mitów. Większość z nich wynika z braku powszechności, a co za tym idzie wiedzy dotyczącej tej operacji z dziedziny medycyny estetycznej. Kobiety jednak coraz częściej poddają się zabiegowi wszczepienia implantów piersiowych, dlatego dziś odpowiemy na jedno z najczęściej pojawiających się pytań pacjentek przed poddaniem się tej operacji.

Najpierw parę faktów

Powiększenie biustu poprzez wszczepienie implantów piersiowych jest operacją wykonywaną pod wpływem znieczulenia ogólnego. Chociaż lekarze wykonują miliony takich operacji rocznie i nie jest to zabieg uznawany za skomplikowany, dla naszego ciała jest to spore obciążenie. Pierwszy etap rekonwalescencji po operacji powiększenia piersi trwa 6 tygodni, ale niektóre ograniczenia mogą trwać nawet 6 miesięcy. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnego procesu gojenia się ran oraz lekarza, który przeprowadzał operację. Najczęściej nie ma żadnych przeciwwskazań do podróżowania samolotem nawet świeżo po zabiegu, jednak nasze wątpliwości powinien rozwiać lekarz prowadzący.

Czy implanty mogą eksplodować w czasie lotu?

Odpowiadając krótko, nie, implanty piersiowe nie wybuchną w czasie lotu samolotem. Wynika to nie tylko z technologii, jaką stosuje się przy produkcji implantów, ale także z faktu, że w kabinie samolotu panuje stałe ciśnienie. Jeżeli nie dochodzi do żadnej niespodziewanej awarii samolotu, to ciśnienie nie ulega żadnym gwałtownym wahaniom, które mogłyby przyczynić się do deformacji, pęknięcia, czy eksplozji implantów. Obecnie stosowane substancje wypełniające implanty piersiowe są przystosowane do nie tylko lotów samolotem, ale także nurkowania i uprawiania innych sportów ekstremalnych. Mówiąc bardziej naukowo, płyn wypełniający implant nie rozpręża się pod wpływem zmiany ciśnienia, dlatego nie jest w stanie doprowadzić do przerwania powłoki ochronnej implantu. Jedyne przeciwwskazania do lotu samolotem po operacji powiększenia piersi dotyczą etapu rekonwalescencji pacjentki. W pierwszych dniach po operacji podczas lotu, jak i podczas każdej innej czynności, może dojść do krwotoku z ran. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza, co może być utrudnione w czasie długich lotów. Do tego dochodzi dyskomfort oraz ból, który towarzyszy po każdej operacji.

Jak przygotować się do lotu po operacji piersi?

Jeżeli jednak jesteśmy zmuszeni lecieć i przede wszystkim dostajemy pozwolenie od lekarza na lot od razu po wypisie z kliniki lub w trakcie trwania pierwszego etapu rekonwalescencji, to warto zadbać o komfort w czasie lotu, stosując się do poniższych rad:

  1. Ubierz się luźno i wygodnie. Krępujące ubrania mogą dodatkowo podrażniać świeże rany.
  1. Jeśli możesz, poproś kogoś o pomoc z bagażem — unikaj dźwigania dużych ciężarów i podnoszenia walizki powyżej linii głowy.
  1. W miarę możliwości i w zależności od długości lotu staraj się wstawać z miejsca, aby rozprostować ciało.
  1. Przygotuj leki przeciwbólowe, które przepisze lekarz prowadzący. W pogotowiu miej także wodę, która przyda się nie tylko do popicia tabletki.

Skąd się wziął ten mit?

Jak każdy wynalazek człowieka, implanty piersiowe mogą być wadliwe i faktem jest, że czasem dochodzi do pęknięcia implantu. Jest to na tyle rzadkie zjawisko, że najlepsi producenci implantów oferują dożywotnią gwarancję na swoje produkty — co w praktyce oznacza, że w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia implantu pacjentkę obejmuje bezterminowy program wymiany wypełnienia. O warunkach gwarancji dowiaduje się każda pacjentka przed podjęciem ostatecznej decyzji o wszczepieniu implantów, dlatego warto zapoznać się ze szczegółową dokumentacją, aby w razie konieczności później móc z niej skorzystać. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze implanty obarczone są ryzykiem przedwczesnej wymiany związanych z uszkodzeniem mechanicznym.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Chociaż to rzadkie, to media wciąż donoszą o przypadkach pęknięcia implantu. Poniżej opisujemy parę najczęstszych przyczyn uszkodzenia implantu:

  • uszkodzenia mechaniczne podczas operacji,
  • wywieranie zbyt dużego nacisku na implanty,
  • wiek implantu — im starszy implant, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia,
  • wielkość implantu — ekstremalnie duże wypełnienia są bardziej narażone na perforację powłoki implantu,
  • rodzaj substancji zastosowanej w produkcji wypełnienia.

Należy pamiętać, że pęknięcie implantu nie jest jedynym powikłaniem, jakie może spotkać pacjentkę po operacji powiększenia piersi. Dużo częściej od zewnętrznych czynników przerwania ciągłości powłoki ochronnej implantu, mamy do czynienia ze zniekształceniami biustu, które spowodowane mogą być na przykład przykurczem torebki włóknistej. Tworzenie się torebki włóknistej jest procesem naturalnym, związanym z bliznowaceniem wewnętrznym po operacji wszczepienia implantów, natomiast w niektórych przypadkach dochodzi do zbyt intensywnego napinania i uciskania implantu, co może prowadzić do deformacji, a w ostateczności do pęknięcia wypełnienia. Dlatego bardzo istotna jest obserwacja ran po operacji i stały kontakt z lekarzem. Przykurcz torebki włóknistej jest na szczęście łatwo zauważalny — powoduje, że pierś jest napięta, a nawet bolesna. Nie powinniśmy ignorować żadnych niepokojących objawów, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.