Niska samoocena u kobiet — jak z nią walczyć?

niska samoocena

Współczesne kobiety często patrzą na siebie bardzo krytycznie, na co wpływ ma wiele czynników. Niska samoocena niestety potrafi skutecznie odebrać radość z życia, hamując jednocześnie rozwój w różnych obszarach. Nie jest to jednak stan, którego nie można byłoby zmienić. Sprawdź, co warto wiedzieć o niskiej samoocenie u kobiet i jak z nią walczyć.

Objawy i powody niskiej samooceny

Niska samoocena może przejawiać się na wiele sposobów. Kobiety zmagające się z tym problemem często mają spore trudności z przyjmowaniem komplementów i czują, że nie zasługują na pochwały. Ponadto mogą być  nadmiernie krytyczne wobec siebie, a także mieć problemy z brakiem zaufania w relacjach. Brak poczucia własnej wartości objawia się też unikaniem nowych wyzwań w życiu zawodowym i osobistym.

Zazwyczaj niska samoocena jest dość złożonym problemem, który wynika z różnych czynników. Za brak wiary w siebie mogą odpowiadać następujące powody:

  • negatywne doświadczenia z przeszłości związane np. z krytyką i poniżaniem ze strony rodziców lub rówieśników;
  • społeczne oczekiwania dotyczące np. wyglądu i roli kobiety;
  • niepowodzenia życiowe i traumy;
  • doświadczenie przemocy w rodzinie, związkach, innych relacjach;
  • bycie często wystawionym na ocenę innych;
  • porównywanie się z innymi np. w mediach społecznościowych.

Dlaczego niska samoocena jest problemem?

Poczucie własnej wartości jest kluczowe dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego kobiety. Niska samoocena może być przyczyną wielu innych problemów z psychiką np. stanów lękowych, depresji czy też nerwicy. Na dodatek oznacza życie w ciągłym stresie, co może negatywnie wpłynąć również na zdrowie fizyczne. Ponadto niska samoocena skutecznie utrudnia samorozwój kobiety. Dotyczy to zarówno życia zawodowego, jak i osobistego. Brak wiary w siebie może uniemożliwiać nawiązanie relacji z innymi osobami bądź sprzyjać wchodzeniu w toksyczne relacje. Może też spowodować przyjmowanie niskopłatnych prac, które nie odpowiadają np. wykształceniu, posiadanym umiejętnościom i doświadczeniu kobiety.

Trzy sposoby na walkę z niską samooceną

Walka z niską samooceną jest procesem, który wymaga czasu, cierpliwości i wysiłku. Po drodze może pojawić się wiele trudności, możliwe są także liczne potknięcia, niepowodzenia czy też nawet powrót do punktu wyjścia. Nie warto jednak się poddawać, ponieważ poprawa poczucia własnej wartości może znacząco zwiększyć satysfakcję z życia w niemal każdym obszarze. Dowiedz się, na jakie kroki warto się zdecydować, jeśli zmagasz się z niską samooceną.

Zdecyduj się na psychoterapię

Jeśli niska samoocena utrudnia normalne funkcjonowanie, to zdecydowanie warto pomyśleć o psychoterapii. Specjalista może zapewnić kobiecie wsparcie i profesjonalne narzędzia do pracy nad poczuciem własnej wartości. Z pomocą psychoterapeuty można łatwiej zidentyfikować główne przyczyny niskiej samooceny. To z kolei jest kluczowe dla poprawy sytuacji. Terapia pomoże zrozumieć, jakie myśli, przekonania i wzorce zachowań wpływają na samoocenę. Ponadto specjalista z pewnością skupi się na rozwijaniu umiejętności i strategii służących do postrzegania siebie w bardziej pozytywny sposób.

Zadbaj o swoje samopoczucie

Skutecznym sposobem na poprawę niskiej samooceny jest zadbanie o swoje samopoczucie. Dotyczy to zarówno sfery psychicznej, jak i zdrowia fizycznego. Z tego powodu warto postawić na zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu. Ponadto strzałem w dziesiątkę może też okazać się rozwój pasji i zainteresowań. Angażowanie się w aktywności, które sprawiają przyjemność, skutecznie podnosi poczucie własnej wartości. Z pewnością warto także unikać sytuacji, które wyzwalają negatywne emocje.

Otaczaj się pozytywnymi osobami

Ważnym krokiem w procesie poprawy niskiej samooceny jest również weryfikacja relacji z osobami w najbliższym otoczeniu. Dość często powodem braku wiary w siebie są bowiem krewni, partnerzy, współpracownicy i znajomi, którzy nieustannie krytykują kobietę lub podważają jej wartość. Niekiedy konieczne może być zakończenie znajomości z takimi osobami, wybranie się na terapię małżeńską czy też zmiana miejsca pracy. Ponadto w niektórych przypadkach należy ograniczyć kontakt z toksycznymi krewnymi. Towarzystwo pozytywnych, wspierających osób może z kolei być najlepszym lekarstwem na niską samoocenę.