Jak nauczyć dziecko czytania, czyli kilka wskazówek dla rodziców

jak nauczyć dziecko czytania

Czytanie to jedna z najcenniejszych umiejętności, którą trzeba posiadać. Dorośli doskonale zdają sobie sprawę z tego. Chociaż pewnie są w stanie sobie przypomnieć ten moment, kiedy ich niechęć do tej nauki była ogromna. Teraz są jednak wdzięczni za to, że czytać umieją, chcąc nauczyć własne dzieci tego samego. No cóż, na pewno czeka ich wielkie wyzwanie. Z takim samym wyzwaniem musiało mierzyć się starsze pokolenie. Czas więc zabrać się za naukę czytania.

Od kiedy nauka czytania dla dzieci?

Tak naprawdę nie można w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie. Kiedy powinien nastąpić ten moment? Na to pytanie można odpowiedzieć, biorąc pod uwagę wytyczne, jakie znaleźć można w wymiarze. Pierwsze próby czytania dziecko może podejmować dopiero w klasie pierwszej. Do końca klasy trzeciej, na początku klasy czwartej, każde dziecko powinno umieć już czytać płynnie.To mówi teoria.

Jak wygląda praktyka? Często już w zerówce dzieci podejmują pierwsze próby czytani. Chociaż, nieoficjalnie zerówki nie muszą uczyć dzieci czytania. Jeżeli jednak wyrażają oni na to chęć, a dzieci są chętne do nauki, to jak najbardziej można zabrać się za tą fascynującą przygodę. Może nie będą one na końcu roku szkolnego czytać płynnie, jednak przyda im się już podstawa. Sami rodzice mogą swoje pociechy uczyć czytania już na tym etapie. A nawet wcześniej, jeżeli tylko pociecha będzie przejawiała chęć. Są takie dzieci, które mają po pięć lat i już przejawiają tym zainteresowanie. Skoro tak, to nie ma co gasić ich zapędu do wiedzy. Jak to się mówi – trzeba kuć żelazo, póki jest gorące.

Jak można nauczyć dziecko czytania?

Żadna nauka czytania nie ma szans na powodzenie, jeżeli dziecko nie będzie znało liter. Tak więc można powiedzieć, że nauka czytania rozpoczyna się tak naprawdę od poznania liter. Dopiero potem można pójść o krok dalej, poznając dziecko z metodą sylabową. Mówi się, że jest to jedna z najlepszych opcji, która pozwoli lepiej zrozumieć zawiłości czytania. Łączenie w sylaby, np. ma, no, ta, ty, on, bo, itd., ma na celu ułatwienie później poszczególnych słów.

Warto wspomnieć także o tym, że do nauki czytania należy wyposażyć się w specjalne książki, jakie otrzymać można w niskich cenach, w wielu księgarniach. Jest wiele takich publikacji, które pozwalają na naukę czytania metodą sylabową. Są one ułożone zgodnie z potrzebami najmłodszych. Zawierają zabawne grafiki i obrazki, więc każde dziecko będzie chciało je poznać. A co za tym dalej idzie, na pewno zaciekawi się literkami, sylabami, a potem słówkami i czytankami, jakie można znaleźć zawsze na końcu książki.

Klasyka do nauki czytania dla dzieci

Mówi się, że metoda sylabowa jest najlepsza, jeżeli chodzi o naukę czytania. Nie można jednak zapomnieć o tym, że jest jeszcze jedna metoda, która doskonale znana jest rodzicom od wielu lat. Jest nią „Elementarz” Falskiego. Tak, doskonale znana książka, jaka obecna jest na rynku już od wielu lat. Pomimo metody sylabowej, klasyczny „Elementarz” nadal jest bardzo chętnie wybierany przez rodziców. Ala ma Asa i jej towarzysze są w stanie obudzić sentymentalne wspomnienia, a do tego są w stanie także nauczyć czytania. Skoro poprzednie pokolenia uczyły się na tej podstawie czytać, to dlaczego inne dzieci nie miałyby skorzystać.

O czym nie można zapomnieć podczas nauki czytania?

Na pewno o spokoju. Każdy rodzic musi pamiętać o tym, że nauka czytania to tak naprawdę wieloetapowy proces. Żadne dziecko nie będzie czytać od razu płynnie. Trzeba pogodzić się z tym, że wiele materiałów trzeba będzie przerabiać po kilka razy, aby mieć pewność, że dziecko dobrze zrozumiało teorię. Podczas nauki czytania ważna jest również systematyczność. Warto ćwiczyć każdego dnia po piętnaście minut, niż raz na jakiś czas, ale przez godzinę. Dzięki codziennym, krótkim ćwiczeniom dziecko jest w stanie wiele więcej się nauczyć. Warto zadbać o to, aby podczas nauki czytania dziecka nic nie rozpraszało. Dzięki temu maluch bez trudu będzie w stanie skupić się nad treściami, jakie będą przed nim prezentowane.