Dla wielu z nas satysfakcjonujące życie prywatne to podstawa udanego, szczęśliwego życia. Nic więc dziwnego, że staramy się dbać o nasz związek. Tymczasem często pojawia się niezwykle groźna samotność w związku. Jak ją rozpoznać? Do czego doprowadzi poczucie samotności, z którym nie będziemy starali się walczyć i rozwiązać nagromadzonych problemów? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!
Samotność w związku, czyli brak rozmowy
Samotność w związku to strasznych stan, który spotyka coraz większą liczbę osób. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka nikt nie przypuszcza, że osoba będąca w związku może czuć się samotna, bardzo często relacja nie jest wystarczającą, by jeden z partnerów mógł czuć się w pełni szczęśliwym. Czym objawia się samotność w związku? Najczęściej jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów jest brak szczerej, budującej rozmowy. Partnerzy najczęściej ograniczają konwersację do obowiązków dnia codziennego, kwestii związanych z potomstwem (o ile pojawiło się w związku) oraz innych, przyziemnych i koniecznych do załatwienia spraw. Wspólne, wolne wieczory nie podlegają już na wspólnym oglądaniu ulubionych seriali, filmów, wspólnych posiłkach i rozmowach, a każdy z partnerów organizuję sobie czas samodzielnie, z książką, telefonem i komunikatorem społecznościowym czy poświęcając się własnym zainteresowaniom.
Stopniowe oddalanie a samotność w związku
Samotność w związku najczęściej pojawia się po czasie powolnego oddalania się od siebie partnerów. Jest jednym z kolejnych etapów. Najczęściej w początkowej fazie możemy zauważyć stopniowe, powolne oddalanie się od siebie partnerów, które najczęściej zrzucane jest na karb zmęczenia i zbyt dużej ilości obowiązków zawodowych oraz prywatnych. Tymczasem jest to pierwszy krok, który najczęściej prowadzi do samotności w związku.
Samotność w związku, czyli brak wspólnych zainteresowań
Brak wspólnych zainteresowań, planów, marzeń i celów to doskonała droga do samotności w związku. Jeśli dwoje ludzie przestają snuć wspólne plany na przyszłość, nie mają zbieżnych zainteresowań i pragnień, najprawdopodobniej z biegiem czasu każdy z partnerów będzie czuł się osamotniony. Zdecydowanie łatwiej i przyjemniej jest iść we wspólnym kierunku do przodu, niż samodzielnie stawiając pojedyncze kroki.
Jak radzić sobie z samotnością w związku?
Bardzo wiele osób jest nieszczęśliwych w swoich związkach. Samotność w związku to niezwykle przykra dolegliwość. Jak sobie z nią poradzić? Przede wszystkim zawsze warto próbować ratować swój związek. W tym celu, w pierwszej kolejności należy powiedzieć o swoich uczuciach swojemu partnerowi. Być może nie dostrzega on naszych problemów. Kochający partner zacznie pomagać nam przezwyciężać naszą samotność, zabiegać o nasze względy, przez co poczucie samotności będzie mogło w krótkim czasie odejść w niepamięć.
Po czym rozpoznać, że nasz partner czuje się samotny i niezrozumiały?
Po czym poznać, że nasz partner nie czuje się w naszej relacji dobrze? Samotność w związku, która odczuwa jedna bądź dwie strony, potrafi być niezwykle mocno przyczajona, ukryta. Z całą pewnością jednak można wiązać z nią kilka, charakterystycznych zachowań. Jeśli zauważymy, że partner jest nienaturalne wyciszony, wręcz przygaszony, brak na jego buzi uśmiechu, a wręcz rysuje się na niej obojętność, to jedne z charakterystycznych symptomów. Co więcej, będziemy mogli zauważyć także:
- brak chęci do nawiązywania konwersacji,
- brak ochoty na wspólne wyjścia do znajomych, restauracji, kina czy wieczornych spacerów,
- zamykanie się w jednym z pomieszczeń domu czy mieszkania,
- odmowa wspólnych posiłków,
- poświęcenie wolnego czasu na własne zainteresowania.
Samotność w związku, która prowadzi do rozpadu relacji
Niestety samotność w związku prędzej czy później doprowadzi do rozpadu relacji, nawet tych długoletnich. Nikt w perspektywie długoterminowej nie wyobraża sobie życia obok, a nie razem. Czując się samotnymi wiele osób postanawia o zakończeniu związku, chcąc ustabilizować swoje skołatane nerwy, by w przyszłości móc stworzyć szczęśliwy związek z innym partnerem. Jest to więc spory problem, który im szybciej będzie rozwiązany, tym mniejsze będzie stanowić zagrożenie dla miłosnej relacji dwojga osób.
Razem, a jednak osobno- znany problem dzisiejszych czasów
Samotność w związku to jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości na terapiach czy wizytach u lekarzy specjalistów. Niestety w dzisiejszych czasach, w których otacza nas ciągły dostęp do mediów społecznościowych, komunikatorów i innych wirtualnych pokus, coraz więcej par zaczyna się od siebie oddalać. Samotność, która pojawia się w związku, może trwać przez długi czas, jednak dochodzi do momentu kulminacyjnego, w którym burzy wszelkie zawiązane relacje. Warto więc dbać o drugą stronę, informować ją o swoich potrzebach i oczekiwaniach, jak również pamiętać o własnych uczuciach i emocjach, co pozwoli na stworzenie zdrowej, wartościowej i niezwykle trwałej relacji.