Czy seks bez penetracji jest możliwy?

seks bez penetracji

Dla wielu osób penetracja jest jedynym sposobem na seks, jaki są w stanie sobie wyobrazić. To dlatego, że petting jest często jego częścią lub do niego prowadzi. Ta angielska nazwa określa wszystkie czynności seksualne, podczas których członek partnera nie jest wprowadzany do pochwy czy odbytu partnerki. Choć taka forma zabawy może wydawać się niesatysfakcjonująca, w rzeczywistości jest ciekawym urozmaiceniem życia seksualnego.

Czym dokładnie jest seks bez penetracji?

Seks wielu osobom kojarzy się właśnie z penetracją, ale od wieków kochankowie wiedzą, że nie jest ona potrzebna, aby czerpać przyjemność ze zbliżenia. Petting, bo tak nazywana jest ta forma zbliżeń, to wszystkie czynności, które prowadzą do orgazmu, ale bez stymulacji wewnętrznej. Jest polecana osobom młodym, które dopiero zgłębiają swoją seksualność, partnerom szukającym urozmaicenia w sypialni i osobom chorym. Tę technikę można wykorzystywać także podczas okresu partnerki.

Jakie czynności zalicza się do seksu bez penetracji?

Partnerzy mogą zdecydować się na różne formy pettingu i wymyślać własne. Najpopularniejsze z nich to między innymi:

  • stymulacja genitaliów partnera lub partnerki rękoma,
  • seks hiszpański. Podczas tej aktywności partner ociera się o piersi partnerki, stymulując w ten sposób podobne doznania do penetracji,
  • pieszczoty szyi, twarzy i dekoltu, w tym całowanie, ocieranie się genitaliami czy dotykanie,
  • ocieranie członka między pośladkami partnerki,
  • ocieranie członka między udami partnerki.

Wszystkie te aktywności seksualne mogą być równie przyjemne dla obu stron. Podczas nich nie dochodzi do penetracji i na nich można zakończyć zabawę. To również dobry sposób na rozpoczęcie gry wstępnej lub bliższe poznanie ciała partnera.

Czy do seksu bez penetracji można wykorzystać zabawki erotyczne?

Petting nie jest zamkniętą dyscypliną, którą można uprawiać tylko za pomocą określonych wyżej czynności. Do sypialni można wprowadzić własne pomysły i pogłębiać zabawę przy użyciu zabawek erotycznych. Do tego celu sprawdzą się wszelkie przedmioty służące do stymulowania partnera i partnerki z zewnątrz. Ich obecność nie sprawi, że seks straci na jakości albo że petting przestanie budować silną intymność między kochankami.

Korzystając z zabawek do seksu bez penetracji należy pamiętać o higienie. Nawet jeśli nie miały one kontaktu z pochwą czy odbytem, każdorazowo trzeba je umyć i zabezpieczyć do czasu następnego zbliżenia. W przeciwnym razie mogą zgromadzić się na nich bakterie lub inne zanieczyszczenia, które podczas przyszłych użyć będą mogły źle wpłynąć na zdrowie obojga partnerów.

Czy seks bez penetracji jest bezpieczny?

Bezpieczeństwo podczas tej formy czynności seksualnej zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób będą zachowywali się partnerzy. Konieczne jest słuchanie siebie nawzajem, szanowanie swoich granic i komunikacja. Petting nie zabezpiecza przed podrażnieniami czy innymi drobnymi zranieniami okolic intymnych, dlatego warto mieć pod ręką lubrykant. Seks bez penetracji nie eliminuje także ryzyka zarażenia się chorobami wenerycznymi. Genitalia wciąż mogą mieć ze sobą bezpośredni kontakt.

Petting nie eliminuje ryzyka zajścia w ciążę. Wszędzie tam, gdzie dochodzi do wytrysku, może dojść do zapłodnienia, choć w tym wypadku szanse na dostanie się plemników do dróg rodnych partnerki są znacznie mniejsze. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsza metoda, niż penetracja, jednak osoby, które obawiają się takiego scenariusza, powinny skorzystać z ochrony, na przykład prezerwatywy czy antykoncepcji hormonalnej.

Jak zacząć uprawiać seks bez penetracji?

Uprawianie seksu bez penetracji można rozpocząć w dowolnym momencie. Przed pierwszym tego typu zbliżeniem warto porozmawiać ze swoim partnerem lub partnerką i uzgodnić:

  • jakie zachowania jemu lub jej odpowiadają, a z jakimi czuje się niekomfortowo,
  • jakich zabawek erotycznych można użyć podczas zbliżenia,
  • czy chce dodatkowo zabezpieczyć się podczas takiego stosunku,
  • czy chce, żeby petting był wstępem do penetracji, czy woli na nim poprzestać.

Seksem bez penetracji jest każda forma aktywności seksualnej, podczas której członek partnera nie ma kontaktu z wnętrzem ciała partnerki. Oznacza to, że zalicza się do niego także seksting, czyli wymienianie pikantnych wiadomości SMS oraz dirty talk. To ważne elementy każdej relacji, pomagają rozbudzić napięcie seksualne i zwiększają przyjemność z późniejszego stosunku. Wprowadzenie do swojej sypialni pettingu to nie tylko ciekawe urozmaicenie, ale także sposób na zwiększenie intymności w związku. Szanując granice partnera można lepiej zrozumieć jego ciało i potrzeby, a następnie wykorzystać tę wiedzę podczas seksu z penetracją.