Domowe sposoby na katar – jak udrożnić nos?

domowe sposoby na katar

Katar może być wyjątkowo uciążliwą przypadłością, jest wynikiem produkcji nadmiernej ilości śluzu w drogach oddechowych. Zatkany nos i wodnista wydzielina, która z niego spływa, może być wynikiem przeziębienia, zapalenia zatok, alergii lub innych przyczyn. Przedłużający się katar powoduje problemy z zasypianiem, bóle głowy i ciągłe uczucie zmęczenia. Jakie są domowe sposoby na katar?

Domowe sposoby na katar – inhalacje

Jednym z popularniejszych domowych sposobów na katar jest wykonanie inhalacji, najlepszym rozwiązaniem jest użycie inhalatora, do którego należy wlać roztwór soli fizjologicznej. Na twarz wystarczy założyć maseczkę i zacząć oddychać przez kilkanaście minut. Roztwór soli przedostaje się do układu oddechowego, rozrzedza wydzielinę, którą można wówczas łatwiej wydmuchać i oczyścić nozdrza.

Inhalacje można również wykonać bez użycia inhalatora. Należy przygotować miskę z gorącą wodą, wsypać do niej sól morską albo zwykłą, kuchenną i nachylić się nad nią przykrywając głowę ręcznikiem. Do takiego roztworu można także dodać olejków eterycznych, np. sosnowego albo miętowego, które również doskonale rozrzedzają zalegającą wydzielinę. Można także stosować roztwór wody morskiej, który jest aplikowany bezpośrednio do przewodów nosowych, taki preparat jest bezpieczny, nie ma ryzyka przedawkowania. Dawkowanie należy wykonywać nawet kilkanaście razy w ciągu dnia w pozycji leżącej, jest to doskonały sposób na oczyszczenie nosa.

Domowe sposoby na katar – picie dużej ilości płynów

Powszechnie stosowane domowe sposoby na katar polegają na piciu dużej ilości płynów. Są to zazwyczaj różnego rodzaju napary ziołowe albo herbatki. Należy zwrócić uwagę, aby płyny były gorące, ponieważ wówczas o wiele skuteczniej udrażniają i otwierają drogi oddechowe. Podczas walki z katarem szczególnie zalecane jest wykorzystywanie ziół działających przeciwzapalnie i przeciwhistaminowo. Należą do nich takie zioła jak rumianek, pokrzywa mięta, a także imbir. Przed wypiciem herbaty warto powdychać unoszącą się nad nią parę. Gorący napar jest także dobrym rozwiązaniem na często towarzyszący katarowi ból gardła. Do herbaty warto dodać soku z malin działającego napotnie i rozgrzewająco.

Domowe sposoby na katar to także od dawna stosowane syrop z cebuli albo czosnku. Cebula ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne, zawiera także duże ilości witamin. Syrop z cebuli nie tylko zwalcza katar, działa także wykrztuśnie i zwiększa odporność. Jeśli katar jest wynikiem zapalenia zatok, można zastosować skuteczny w takim przypadku czosnek. Na jego lecznicze właściwości wpływa zawartość allicyny, która jednocześnie jest związana z zapachem. Należy pamiętać, że jest to substancja nieodporna na działanie temperatury powyżej 60 stopni.

Domowe sposoby na katar – ciepłe kompresy i gorący prysznic

Gorący prysznic należy do domowych sposobów na katar, które działają na podobnej zasadzie, jak inhalacje i parówki. Gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne i łagodzi objawy kataru. Skuteczne są także ciepłe kompresy, które można zaaplikować, kiedy jesteśmy w domu. Należy je nakładać na czoło oraz na nos, ciepły kompres zwiększa krążenie krwi i zmniejsza ciśnienie w okolicy zatok, dzięki temu objawy kataru są zmniejszone.

Domowe sposoby na katar – spożywanie pikantnych produktów

Trochę mniej znane domowe sposoby, ale również bardzo skuteczne to pikantne potrawy, które początkowo nasilają objawy kataru, ale w dłuższej perspektywie skutecznie je niwelują. Wyjątkowo skuteczna w leczeniu kataru jest kapsaicyna zawarta w ostrych papryczkach. Aby potrawy miały lecznicze działanie, trzeba do nich dodać takie przyprawy, jak:

– wasabi,

– chrzan,

– imbir,

– pieprz cayenne,

– papryczki habanero.

W przypadku nieżytu nosa o podłożu alergicznym zalecane jest doraźnie stosowanie ekstraktu imbirowego. Duszność związana z alergią może być złagodzona ciepłą herbatą imbirową.

Domowe sposoby na katar – spraye i płukanki do nosa

Dostępnych jest wiele środków w postaci sprayu do nosa, ale warto stosować naturalne, nieinwazyjne i skuteczne spraye do nosa zawierające sól fizjologiczną. Jej pozytywne działanie potwierdzono w badaniach, sól fizjologiczna dawkowana w sprayu do nosa zmniejsza przekrwienie błony śluzowej i pozytywnie wpływa na jakość snu. N bazie soli można także wykonać płukanki do nosa, które są stosowane z wykorzystaniem specjalnie w tym celu skonstruowanych dzbanuszków, przypominają one swoją formą czajniczki z dziobkiem. Ciepły roztwór na bazie soli fizjologicznej jest przy ich pomocy wlewany do jednego otworu nosowego, a wylewany drugim otworem. Takie płukanki można wykonywać jedynie destylowaną i sterylną wodą, warto pamiętać, że woda z kranu może wywołać dodatkową infekcję.