W życiu codziennym często uważa się, że jest to osoba, która wyraźnie izoluje się od otoczenia. To dość uproszczone rozumowanie, często wynikające z braku wiedzy o takiej osobowości. Stąd też wielu ludziom wydaje się, że są to zwykle osoby nieśmiałe lub wycofane. Zakorzenienie w stereotypach powoduje, że myśli się o introwertykach jako osamotnionych, lękliwych albo, że są dziwakami.
Kim, według definicji, jest introwertyk?
Nauki psychologiczne definiują introwertyka jako kogoś, kto nie potrzebuje bodźców zewnętrznych, aby czerpać energię. Słowo łacińskie ”introversus” oznacza dosłownie ”zwrócony do środka”. Stąd też ludzie, będący introwertykami, nie potrzebują otaczać się innymi ludźmi. Z pewnością nie potrzebują tłumów, aby czuć się dobrze. Takie osoby lubią spędzać czas ze sobą. Można je ogólnie podzielić na dwa typy. Jeden z nich to osoby bardzo zamknięte w sobie. Drugi, to osoby, które potrafią sobie poradzić w relacjach z innymi ludźmi.
Jakie cechy wykazuje introwertyk?
Taki człowiek lubi rozmawiać, ale na konkretne tematy. Nie traci czasu na dyskusje o niczym. Jest też dobrym słuchaczem, najlepiej w relacji, gdy jedna osoba mówi, a on słucha.
Raczej małomówny. Może mieć problem z nawiązywaniem nowych znajomości. Jeśli już ma jakichś przyjaciół lub znajomych, to jest ich niewielu.
Jest bardzo empatyczny. Ma dużą wrażliwość na drugiego człowieka.
To raczej typ domatora, a jeśli już wychodzi z domu, wybiera samotne spędzanie czasu.
Unika zatłoczonych i głośnych miejsc, preferuje ciszę i kontakt z naturą. Przeszkadza mu nadmierny hałas, nie potrafi się wtedy skupić.
Często ma problem, aby zmobilizować się do działania. Ale jak już się to uda, wykonuje sumiennie i jak najlepiej każde zadanie, którego się podjął.
Jaka praca jest najlepsza dla introwertyka?
Pozornie wydaje się, że jest to dość trudne. W wielu ofertach pracy wymagana jest umiejętność współpracy zespołowej. To coś, z czym introwertykowi jest nie po drodze.
Dla niego najlepszymi ofertami pracy są takie, które wymagają umiejętności skupienia, rzetelności, samodzielności. Na pewno sprawdzi się w zawodach, które będą wymagać tych cech. Na przykład stanowisko księgowego, czy informatyka. Introwertyk, będący odpowiedzialny za swoje działania, doskonale sprawdzi się również na kierowniczym stanowisku.
Relacje damsko-męskie z introwertykiem
Takie relacje nie są proste. Nastolatek-introwertyk nie uzewnętrznia swych myśli i uczuć. Więc drugiej stronie może być ciężko się domyśleć intencji. Flirty czy romanse również mogą stanowić niemały problem. Będąc wytrwałym może się tego nauczyć, ale jest to dla nich dość trudne. Jeśli uda się nawiązać kontakt z drugą osobą, introwertyk potrafi nawiązać prawidłowe relacje.
Jest w stanie stworzyć prawdziwy związek, w którym wykazuje troskę i oddanie partnerowi. Wszystko to pod warunkiem wzajemnego zrozumienia i kompromisów. Nawet w najlepszej relacji introwertyk chce realizować siebie. Więc dobór pasującego partnera będzie w tym przypadku krokiem do sukcesu.