Dlaczego codziennie rano budzisz się z katarem?

katar rano po przebudzeniu

Kolejny raz po przebudzeniu towarzyszy Ci uczucie zatkanego nosa. Przezornie trzymasz pod poduszką paczkę chusteczek higienicznych i masz nadzieję że tym razem nie będzie Ci potrzebna. Niestety jest wprost przeciwnie i właśnie zaczęłaś dzień w złym humorze. Dowiedz się jakie mogą być przyczyny porannego kataru i czy możesz go uniknąć. 

Jak powstaje katar?

Katar, inaczej nieżyt nosa, jest obronną reakcją naszego organizmu na czynniki drażniące. W efekcie występuje przekrwienie błony śluzowej nosa i wzmożona produkcja wydzieliny, powszechnie zwanej katarem. U zdrowego człowieka pełni ona ważne funkcje, między innymi nawilża wdychane powietrze. Gdy równowaga zostanie zaburzona, wyprodukowana w większej ilości wydzielina zalega w nosie. Dodatkowo obrzęk błony śluzowej utrudnia jej usuwanie.

Przyczyny porannego kataru.

Przyczyn kataru po przebudzeniu jest naprawdę dużo i czasem mija sporo czasu od wystąpienia objawów do znalezienia przyczyny dolegliwości.

Najczęściej katar po przebudzeniu jest spowodowany przez:

  • suche powietrze w sypialni
  • alergia
  • bakteryjny lub wirusowy nieżyt nosa

Istnieją również inne, rzadsze przyczyny porannego nieżytu nosa. Zaliczamy do nich polipy, skrzywienia przegrody nosowej, przewlekłe zapalenie zatok czy niektóre nowotwory.

Zła jakość powietrza w sypialni to powszechna przyczyna kataru po przebudzeniu.

Poranny katar jest największym problemem w okresie jesienno-zimowym, a problem pojawia się wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Powietrze jest ciepłe i suche, a okna w sypialni zamknięte przez całą noc. To sprawia, że zaraz po przebudzeniu pojawia się uciążliwy katar. Problem pomoże rozwiązać nawilżacz powietrza. Na rynku są dostępne modele w zróżnicowanych cenach, więc nie trzeba wydawać fortuny. Warto zainwestować w odpowiedni sprzęt, zwłaszcza jeśli występowanie kataru zaraz po przebudzeniu koreluje w czasie z rozpoczęciem ogrzewania mieszkania.

Poranny katar równa się alergia?

Teoretycznie można być uczulonym na wszystko. Przy porannym katarze często w grę wchodzi alergia na roztocza kurzu domowego, rośliny doniczkowe czy olejki zapachowe. Przy podejrzeniu uczulenia należy w pierwszej kolejności dokładnie posprzątać i przewietrzyć pomieszczenie oraz zmienić pościel. Nie wyeliminuje to całkowicie kurzu, ale znacznie zmniejszy jego stężenie. Jeśli dolegliwości nie zmniejszą się to kolejnym krokiem będzie usunięcie wszelkich roślin z sypialni. Warto również zastanowić się czy początek porannego kataru nie korelował w czasie z wprowadzeniem nowej wieczornej rutyny, takiej jak palenie świeczek, kadzidełek, używanie olejków zapachowych.

Katar rano to początek infekcji?

Katar w przebiegu infekcji stosunkowo łatwo można oddzielić od innych przyczyn. Przede wszystkim dolegliwości będą występować zwykle przez całą dobę. Może towarzyszyć im między innymi ból głowy, gorączka, kaszel oraz ból gardła. Warto zwrócić uwagę czy po przebudzeniu nie towarzyszy mu osłabienie i uczucie ogólnego rozbicia. Może to wskazywać na początek toczącego się procesu zapalnego. Infekcyjny nieżyt nosa częściej powodują wirusy. Początkowo katar może być wodnisty, później stać się coraz gęstszy, co będzie skutkować koniecznością oddychania przez usta i znacznym dyskomfortem. W przypadku lekkiej infekcji wystarczy odpoczynek i leki na katar dostępne bez recepty. Przy znacznych objawach towarzyszących i przedłużającej się chorobie należy skonsultować się z lekarzem.

Poranny katar a polipy nosa i zatok przynosowych.

Polipy to struktury powstałe w wyniku przerostu błony śluzowej nosa. Najczęściej są wynikiem długotrwałej alergii lub stanów zapalnych. Jeśli nieżytowi nosa towarzyszą poranne bóle głowy, chrapanie, kichanie, uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, osłabienie lub brak węchu, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Prawdopodobnie będzie konieczna wizyta u laryngologa, który poprowadzi dalszą diagnostykę. Leczenie polipów jest uzależnione od ich przyczyny. W przypadku alergii niekiedy wystarczy usunięcie alergenu z otoczenia i zastosowanie leków steroidowych. W razie niepowodzenia leczenia farmakologicznego należy usunąć polipy endoskopowo. Niestety ta dolegliwość często nawraca i ma tendencje do rodzinnego występowania.

Podsumowanie

Występowanie kataru po przebudzeniu to uciążliwa dolegliwość, która jeśli trwa długo, znacznie obniża jakość życia. Poranny nieżyt nosa może mieć wiele przyczyn. Gdy towarzyszą mu inne dolegliwości warto zasięgnąć porady lekarskiej. Wstępne wykluczenie złej jakości powietrza w sypialni czy przejściowej infekcji powinno skłonić do poszerzenia diagnostyki porannego kataru.